Nie ma idealnych nauczycieli. Są tacy, którzy ciężko nad sobą pracują. Jak zacząć to robić?

Tożsamość nauczyciela. Zastanawiasz się czasem nad tym?
Brzmi poważnie, co? W istocie, takie jest.
Nauczyciel jest najważniejszym narzędziem procesu edukacyjnego. To kim jesteś, ma ogromne znaczenie. A być może jeszcze większe ma to, co o sobie myślisz.
I tak, słyszałam już, że to tylko „takie gadanie”.
„Tak teoretycznie możemy sobie porozmawiać, a gdzie praktyka?”
„Idee swoje, życie swoje”
Chcesz czy nie, to jak ogarniasz siebie (swoje emocje, zasoby, talenty, przekonania) ma wpływ na to, jak na Twojej lekcji czuje uczeń.
Więcej, to decyduje o tym, czy w ogóle jest w stanie czegoś się nauczyć.
Wiele zależy od Ciebie. Wiadomo, nie zawsze będzie doskonale. Nie ma idealnych nauczycieli, ale są tacy, którzy ciężko nad sobą pracują, aby być w dobrej relacji ze swoimi uczniami. Wiedzą, że bez tego trudno mówić o uczeniu się i nauczaniu. 
Rita Pierson, znana amerykańska nauczycielka, mówiła w swoim rewelacyjnym wystąpieniu na konferencji TED:
Koleżanka powiedziała mi kiedyś: “Nie płacą mi za lubienie uczniów. Płacą mi za uczenie, a oni mają się uczyć. Ja ich uczę, oni mają się uczyć. Koniec kropka.
Odpowiedziałam: Dzieci nie uczą się od ludzi, których nie lubią.
Ona na to: Bzdury.
Ja na to: Czeka cię długi i żmudny rok, kochana.
I tak właśnie się stało. Niektórzy uważają, że zdolność budowania związków albo się ma, albo nie. Uważam, że Stephen Covey miał rację. Powiedział, że należy się skupiać na kilku prostych rzeczach, starać się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym. Nauczyć się przepraszać. Przyszło wam to kiedyś do głowy? Powiesz dziecku “przepraszam”, będzie w szoku.
Jestem przekonana, że nikt nie jest dobrym nauczycielem z urodzenia. To nie dzieje się samo. To ciężka praca, nauka, ogarnianie siebie samej i jak można przeczytać powyżej, zachowanie i małe decyzje każdego dnia.
Wyobrażam sobie, że praca nad własną nauczycielską tożsamością może wydawać się tak dużą spraw, że właściwie nie wiadomo od czego zacząć. Mam więc propozycję.
Pracując nad tematem tożsamości w czasie moich szkoleń lub superwizji z nauczycielami i tutorami, często proponuję proste ćwiczenie oparte na metaforze drzewa.
Poniżej opisuję, jak je zrobić. Pozwól sobie na chwilę namysłu.
Ćwiczenie dla Ciebie
  • Narysuj drzewo. Jakie chcesz. Niech ma korzenie, pień, gałęzie i owoce. Jeśli lubisz rysować, daj sobie czas na czerpanie przyjemności z tego zajęcia.
  • Skoncentruj swoją uwagę na korzeniach. Co symbolizują? Naszą głębię. Wartości, misję. To wszystko, co uznajemy za swoją esencję.
    Co jest Twoimi korzeniami? Co w byciu nauczycielem jest najważniejsze? Z czego nie jesteś w stanie zrezygnować?
  • Teraz przenieś swoją uwagę na pień. To coś, na czym się opierasz. On daje Ci stabilność. To metafora Twoich umiejętności i wiedzy. Wszystkie Twoje zasoby wspierające Cię w byciu nauczycielem.
    Co potrafisz? W czym jesteś dobra? Za co chwalą Cię inni? Co wiesz? Co Cię fascynuje? Czego lubisz uczyć? Czego lubisz się uczyć? O czym możesz rozmawiać godzinami? Co do tej pory pomagało Ci w byciu nauczycielem?
  • A teraz przejdź do owoców. To, jak możesz się domyślić symbol tego, co chciałabyś zostawić po sobie.
    Co chcesz przekazać swoim uczniom? Jaką wiedzę, umiejętności, ale także postawy i wartości?
Zebrałaś w jednym miejscu prawie wszystko, co tworzy Cię jako nauczycielkę. Pora na refleksję. Jak się czujesz patrząc na Twoje drzewo? Czy coś Cię zaskoczyło? Coś odkryłaś? Z czego jesteś zadowolona i dumna? Czego tam brakuje? Jaki obszar wymaga szczególnej troski i wzmocnienia? Który chcesz dalej pielęgnować? Jak w codzienności chcesz realizować te wszystkie ważne rzeczy, o których tu pisałaś? Jak to zrobić w zwykły poniedziałek czy czwartek?
Zostawiam Cię z Twoimi myślami.
Co bierzesz dla siebie?
Znalazłaś coś dla siebie? Jeśli tak, z wielką przyjemnością dowiem się co to takiego. Możesz mi o tym opowiedzieć w komentarzu lub pisząc mi wiadomość. Będzie mi niezmiernie miło.
Dziękuję, że tu jesteś!

Jesteś nauczycielką?
Pracujesz w szkole i chciałabyś się rozwijać?
Potrzebujesz wspierającej grupy?
Dołącz do nowej grupy na Facebooku PROSZĘ PANI – grupa rozwojowa dla nauczycielek
Będziemy rozmawiać tam o dbaniu o siebie, tutoringu, stwarzaniu przestrzeni do uczenia się i własnym rozwoju. Dołącz do nas! Zapraszam Cię serdecznie!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA O ZABAWACH INTEGRACYJNYCH: „Dobry początek. Jak skutecznie zintegrować klasę? 25 zabaw integracyjnych”.

Leave a Reply