Integracja klasy. Jak zrobić to dobrze?

Dzisiejszy wpis to fragment mojego ebooka pt.: „Dobry początek. Jak skutecznie zintegrować klasę? 25 zabaw integracyjnych”.
Jak nazwa wskazuje, zawiera konkretne instrukcje świetnych zabaw integrujących klasę. Jesteście zaciekawione? Na zachętę dorzucę jeszcze informację, że napisałam też rozdział o integracji w czasie pandemii. A to wszystko za darmo, przy zapisie na mój newsletter.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA!
—————————————————————————————————————
Zdarza się, że spotykam ludzi, którym wydaje się, że integrowanie nowo powstałych grup to strata czasu. Zwykle mówią wtedy o bezproduktywności. Przekonują, że to mało istotne zajęcia, które niczego nie uczą. Dlatego (oczywiście wg nich) najlepiej od razu przejść do konkretów. Czyli realizacji zaplanowanego materiału.
Nic bardziej mylnego!
Jesteśmy istotami społecznymi i aby rozwijać, równie mocno jak uczenia się, potrzebujemy bycia z innymi ludźmi. Nie ma dobrej edukacji bez relacji!
Pierwszy etap tworzenia się grupy jest jednym z najważniejszych momentów jej funkcjonowania. Od niego zależy dalsza współpraca jej członków i to, czy będą czynili postępy i  jakie efekty osiągną. Brak świadomego planowania tego etapu może skutkować naprawdę sporymi trudnościami w dalszej pracy.
Dobrze przeprowadzona integracja klasy tworzy pozytywną atmosferę. A co ważniejsze, doskonale buduje poczucie bezpieczeństwa, które jest absolutną podstawą uczenia się.  I ta prawidłowość funkcjonuje we wszystkich grupach wiekowych. Niezależnie od tego, czy pracujecie z sześciolatkami, maturzystami, czy seniorami. Aby dobrze rozumieć to zjawisko i umiejętnie z nim pracować, konieczna jest świadomość, na temat tego, co dzieje się w grupie, w pierwszym etapie jej życia. Chcę zaproponować Wam pewien eksperyment myślowy, aby dobrze to zrozumieć.
Przypomnijcie sobie pierwszy dzień w nowej pracy. Pamiętacie? Uff! Tak, to właśnie takie uczucia towarzyszą też Waszym uczniom. Niepewność, niepokój  i dużo, dużo lęku. W takich momentach ludzie zwykle zastanawiają się, czy zostaną zaakceptowani. A poczucie bezpieczeństwa jest na naprawdę niskim poziomie.
A teraz wyobraźcie sobie, jak trudno jest się uczyć i efektywnie pracować, kiedy boicie się, że popełnicie błąd i zostaniecie wyśmiani. Albo odrzuceni. Kiedy to piszę, przypominają mi się te wszystkie momenty, kiedy z takich powodów, jako uczennica rezygnowałam z odpowiedzi na pytanie nauczyciela, pomimo tego, że znałam poprawny wynik. Brzmi znajomo?
To bolesna prawda. Jeżeli Twoi uczniowie nie mają poczucia bezpieczeństwa,  nie są w stanie się uczyć.  Niemożliwe będzie podejmowanie wyzwań, dzielenie się własnymi doświadczeniami  i opiniami. I co oczywiste, w takiej atmosferze, naprawdę trudno o twórcze myślenie  i nowe pomysły.
Odpowiedzią na te problemy może być głęboko przemyślana i mądrze przeprowadzona integracja. A także, po prostu ułatwić codzienne życie  w szkole. Wspierać proces edukacji i wspomagać budowanie relacji pomiędzy uczniami. A także zwiększać poczucie przynależności i poziom uwewnętrzniania norm grupowych.
Jako nauczyciele mamy ogromny wpływ na to, jak będzie przebiegać ten proces. Możemy zmienić naprawdę dużo. To, co i jak to zrobisz, zdecydowanie ma znaczenie.
Jak więc zrobić to dobrze?
Nie bój się „zmarnować” czasu na integrację
Niech to będzie czas pełen śmiechu i zabawy, ale także szukania podobieństw i rzeczy, które czynią uczniów wyjątkowymi. To ma znaczenie. Potraktuj te zajęcia, jak jedną z najważniejszych lekcji, jakie poprowadzisz w tym roku szkolnym. W podobnym tonie mów o niej swoim uczniom. Dobrze, jeśli wiedzą, że biorą udział w istotnym, klasowym wydarzeniu.
Przygotuj się
Zastanów się nad kolejnością ćwiczeń. Przynieś ze sobą potrzebne Ci rekwizyty i inne pomoce. Zadbaj o fizyczne otoczenie. Co będzie wspierać proces integracji, a co przeszkadza? Na początek spróbuj zmienić ustawienie klasowych mebli. Ułóż krzesła w kręgu, tak, aby wszyscy mogli zobaczyć swoje twarze.
Pamiętaj o tym, integracja to nie tylko zabawy i ćwiczenia
Uwierz mi, jedne zajęcia nie załatwią sprawy. To początek. Troska o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa jest procesem, który trwa cały rok szkolny. Mają na to wpływ Wasze klasowe rytuały, sposób komunikacji i wyjaśniania sporów. A także działania, które wspólnie podejmujecie.
Pamiętaj o procesie grupowym
Warto też wiedzieć, że każda grupa, niezależnie od wieku, płci czy statusu uczestników podlega procesowi grupowemu. Nauczyciel powinien mieć świadomość, jak ten proces przebiega. A także w jaki sposób, on sam powinien postępować na poszczególnych jego etapach.
Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim, aby móc adekwatnie reagować na potrzeby grupy. A także, aby nie brać wszystkiego, co dzieje się w grupie bardzo osobiście.  Zaintrygowana/y? Więcej o procesie grupowym piszę w moim EBOOKU
A Wy, macie jakieś sprawdzone sposoby na integrację klasy? Podzielcie się nimi w komentarzu!
—————————————————————————————————————
Zobacz także inne moje wpisy!

♥ 6 ZABAW INTEGRACYJNYCH, KTÓRE MOŻESZ WYKORZYSTAĆ NA PIERWSZEJ LEKCJI PO WAKACJACH

♥ CO TO JEST TUTORING?

♥ CZEGO NIE MÓWIĆ NAUCZYCIELOM? 6 WKURZAJĄCYCH TEKSTÓW

Leave a Reply