3 proste zabawy integracyjne, które doskonale poprawią atmosferę w klasie

Rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Myślę, że jego początek będzie szczególny. To ważny moment, aby popracować nad stworzeniem dobrej atmosfery w klasie. I nie dotyczy to wyłącznie nowych klas, ale także grup, które muszą ponownie wspólnie działać, po bardzo długiej przerwie, spowodowanej pandemią COVID 19.
Pierwszy etap tworzenia się grupy jest jednym z najważniejszych momentów jej funkcjonowania. Od niego zależy, czy jej członkowie będą się rozwijać i  jakie efekty osiągną. Brak świadomego planowania tego etapu może skutkować naprawdę sporymi trudnościami w dalszej pracy.
Dobrze przeprowadzona integracja klasy tworzy pozytywną atmosferę. A co ważniejsze, doskonale buduje poczucie bezpieczeństwa, które jest absolutną podstawą uczenia się.  I ta prawidłowość funkcjonuje we wszystkich grupach wiekowych. Niezależnie od tego, czy pracujecie z sześciolatkami, maturzystami, czy seniorami.
Poniżej proponuję trzy bardzo przyjemne zabawy integracyjne. Możecie zrobić je na Waszych pierwszych lekcjach zarówno w grupach, które się już znają, jak i tych, które widzą się pierwszy raz.

Niedawno napisałam ebooka pt.: „Dobry początek. Jak skutecznie zintegrować klasę? 25 zabaw integracyjnych”. Jak nazwa wskazuje, zawiera konkretne instrukcje świetnych zabaw integrujących klasę. Dodatkowo znajdziecie w nim informacje o procesie grupowym. Poczytajcie o siłach, jakie rządzą grupami ludzkimi. Jak się okazuje, nie zawsze wszystko zależy od nas, nauczycieli.
Jesteście zaciekawione? Na zachętę dorzucę jeszcze informację, że napisałam też rozdział o integracji w czasie pandemii. A to wszystko za darmo, przy zapisie na mój newsletter.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA!

Symbole
To ćwiczenie zdecydowanie pomaga rozluźnić atmosferę w nowej grupie. Dzięki swobodnej i nieformalnej rozmowie, uczestnicy mają szansę na nawiązanie kontaktu z pojedynczymi osobami. Po tej zabawie uczniowie, którzy zupełnie się nie znają mają już o czym rozmawiać na przerwie.
Dla kogo?
Najlepiej sprawdzi się wśród starszych uczniów i dorosłych. Największe korzyści niesie dla zupełnie nowych grup.
Przebieg ćwiczenia
To ćwiczenia posiada trzy etapy. W pierwszym etapie prosimy uczestników, aby na otrzymanej kartce narysowali trzy rzeczy, które w jakiś sposób ich opisują. Może to być zwierzę, rzecz, symbol, przedmiot. Uczestnicy podpisują kartkę swoim imieniem.
W kolejnym etapie łączymy uczestników w pary. Każda osoba w parze opowiada o sobie i swoich symbolach. Po zakończeniu rozmowy, uczniowie wymieniają się kartkami i szukają nowej pary. Kolejnym partnerom opowiadają o osobie, z którą rozmawiali chwilę wcześniej. Następnie ponownie wymieniają się kartkami i odbywają kolejne spotkanie w parach.
Na końcu siadamy w kole. Każdy opowiada o kimś, kogo kartkę aktualnie posiada. Właściciel kartki ma szansę na ewentualne sprostowanie informacji i dodanie innych informacji o sobie.
Taniec belgijski
Zabawa ruchowa, podobno wymyślona przez harcerzy. Taniec oparty na prostych krokach i zmianie partnerów. Można go tańczyć w rytm piosenki  ‘t Smidje belgijskiego zespołu Lais lub utworu Czerwonych Gitar „Ładne oczy masz”. Lubiany przez wszystkich, którzy go poznają.
Dla kogo?
Idealny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wymaga minimalnej kondycji.
Przebieg ćwiczenia
Taniec polega na powtarzaniu pewnego układu ruchów w rytm muzyki. Układ jest prostszy niż ubranie go w słowa. Pozwólcie więc, że nie będę Wam szczegółowo go opisywać, a pokażę. Dokładne kroki i ich kolejność możecie poznać dzięki filmowi, który znajduje się pod tym linkiem TANIEC BELGIJSKI
Test kreatywności
Dla kogo?
To zadanie, które realizuje mnóstwo celów. Integruje grupę, buduje zespół, umożliwia obserwację przyjmowanych ról grupowych, a przede wszystkim rozwija kreatywność.
Dla wszystkich 😊
Przebieg zabawy
Dzielimy grupę na 4 – osobowe zespoły. Każdy zespół losuje z worka przedmiot codziennego użytku. Zadaniem drużyny jest wymyślenie jak największej liczby niecodziennych możliwości wykorzystania danego przedmiotu.
Dajcie znać, czy użyłyście któregoś z opisanych ćwiczeń. Będzie to dla mnie bardzo ważna informacja. Korzystajcie śmiało i bawcie się dobrze! Pięknego początku roku szkolnego!

Zobacz także inne moje wpisy!

♥ 6 zabaw integracyjnych, które możesz wykorzystać na pierwszej lekcji po wakacjach

♥ Co to jest tutoring?

♥ Czego nie mówić nauczycielom? 6 wkurzających tekstów

Leave a Reply