Dlaczego nie chcę już pełnić roli nauczyciela?

„Rola nauczyciela w wychowaniu”
„Rola nauczyciela w rozwoju dziecka”
„Rola Nauczyciela i ucznia w szkole XXI wieku”
“Rola nauczyciela jest szczególna”
Słyszałam to setki razy. W publikacjach naukowych, mediach, przemówieniach kolejnych ministrów edukacji. Sami o sobie tak mówimy. Ja też, ale dłużej już nie chcę. I wcale nie oznacza to, że mam zamiar porzucać pracę w edukacji.
Nie chcę już pełnić roli nauczyciela. Odgrywając kogoś, kim nie jestem. W oderwaniu od siebie i prawdziwego kontaktu. Nie chcę zastanawiać się, jaki powinien być mój uczeń/uczennica. Nie chcę usztywniać się i nie móc zmienić zdania. Bo przecież „konsekwencja najważniejsza”. Nie chcę wchodzić w kontakt z uprzedzeniem, bo „najpierw trzeba ich przycisnąć i trzymać krótko, a potem dopiero luzować”.
Budowanie relacji to nie żadna rola. To spotkanie prawdziwych osób, wnoszących do kontaktu swoją wiedzę, emocje i historię. Chcę być w miejscu ciekawości i akceptacji. Przyjmować uczniów/uczennice takimi, jakimi są.
Najpierw słyszeć, a potem dopiero intepretować. Zrozumieć, a nie próbować wpasować we własne ramy. Bez napisanego wcześniej scenariusza.
Pewnie będzie różnie, ale będę próbować.

Jesteś nauczycielem/-ka lub tutorem/-ka
Pracujesz w szkole i chciałabyś się rozwijać?
Potrzebujesz wspierającej grupy?
Dołącz do mojej grupy na Facebooku PROSZĘ PANI – grupa rozwojowa dla tutorów/-ek i nauczycieli/-ek
Będziemy rozmawiać tam o dbaniu o siebie, tutoringu, stwarzaniu przestrzeni do uczenia się i własnym rozwoju. Dołącz do nas! Zapraszam Cię serdecznie!

Leave a Reply